מה זה הנדלר (handler) בעולם הכלבים?

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם? שתפו בקליק
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם

הנדלר או נוהג כלבים הוא האדם שמיומן בהפעלת כלב. בעיקר מדובר על כלבים עובדים כמו כלבי הצלה, כלבים לזיהוי חומרים לא חוקיים, כלבי שמירה ועוד. הנדלרים של כלבים מקצועיים לרוב עוברים עם הכלב תהליך אילוף, אימון ותרגול. ההנדלר והכלב הם צוות שעובד יחד, הם מכירים היטב זה את זה ויודעים לתקשר ולשתף פעולה בצורה הרמונית ויעילה.

הנדלר של כלב הוא בדרך כלל גם הבעלים שלו והאחראי לטפל בו, לאמנו ולדאוג לו, גם בשעות שאינן חלק מיום העבודה. ההנדלר הוא חלק בלתי נפרד מעבודתו של כלב מקצועי.

 

איזה כלבים צריכים הנדלר?

כל כלב צריך הנדלר, כי למעשה ההנדלר הוא כל מי שמחזיק בצידה השני של רצועת כלב. כאשר אתם מוציאים את הכלב שלכם או את הכלב של השכנים לטיול בשכונה או בפארק, אתם נוהגים בו, כלומר, אתם אחראיים על כיוון ההליכה ועל קצב ההליכה ובעיקר, אתם אחראיים על כל נזק או בעיה שתגרם בגלל הכלב.

ההנחה היא שהנדלר של כל כלב צריך להיות מי שמסוגל, גם מבחינת מיומנות וגם מבחינת כוח פיזי, להיות אחראי באמת לכל התנהגות של הכלב. לפרטים נוספים אודות הנדלרים לחצו כאן.

 

הנדלר הוא לא תמיד הבעלים

כאשר מדובר בכלב מחמד, ההנדלר הוא בדרך כלל הבעלים של הכלב. גם כאשר מדובר בכלבי נחייה, כלבים רפואיים וכלבי תמיכה, ההנדלר הוא הבעלים ובמקרה זה גם הנדרש לעזרתו של הכלב. גם כאשר מדובר על כלבים עובדים, בשירות המשטרה, משטרת הגבולות או הצבא, ההנדלר שיכול להפעיל אותם הוא "הבעלים" כלומר, הוא השוטר או הקצין שעבד עם הכלב בכל התהליכים, החל בשלב האילוף, עבור באימונים וכלה בעבודה יומיומית משותפת. מתי ההנדלר אינו הבעלים? למשל כלבי תצוגות מובלים לעתים, בתחרויות, על ידי הנדלר מקצועי.

 

מה הופך הנדלר להנדלר טוב?

אין תהליך הכשרה ייעודי להנדלר של כלבים אבל ככל שהידע של האדם, לגבי התנהגויות של כלבים ולגבי הסביבה רחב יותר, יהיה לו קל יותר לנהוג כלבים. בעל ניסיון עם כלבים כמו בעלים ותיק, סייע לווטרינר או מאלף, סביר שיידעו להיות הנדלרים מצוינים.

בנוסף להיכרות ולניסיון, הנדלר טוב קשוב מאוד לכלב ולסביבה ויודע לתכנן את הדרך קדימה, להמנע מבעיות, לעמוד באתגרים ולעבור מכשולים. בנוסף לכל אלה, הנדלר טוב יהיה בהכרח מי שיש לו כימיה ותקשורת טובות עם הכלב.

 

מישהו צריך להחזיק בהגה

לפי החוק, כל כלב שנמצא בציבור צריך להיות קשור, כלומר בכל מצב של הליכה מחוץ לשטח הבית או הגינה, כלב צריך להיות נהוג, כלומר מובל ברצועה על ידי הנדלר ראוי. למשל, ילד צעיר לא יכול להיות הנדלר הולם לכלב גדול מאוד, חזק מאוד או בעל בעיות התנהגות אחרות. גם אדם מוגבל בכוחו או ביכולתו הפיזית אינו יכול לנהוג בכלב בצורה נאותה.

אולם פועל