טיפים לפני שסוגרים ביטוח בניין משותף

תוכן עניינים
מצאתם את מה שחיפשתם? שתפו בקליק
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם

בית משותף זהו בניין בו מתגוררים יותר מדייר אחר, גם אם מדובר בשני דיירים בלבד או בבניין רב קומות.  בבתים כאלו, יש חללים משותפים המעלים שאלה – על מי האחריות לבטח אותם? לרוב, אנשים מבטחים את דירתם הפרטית, וביטוח זה לעיתים כולל גם ביטוח על נזרקים שעלולים להתרחש במרחב המשותף, אך לא תמיד. גם אם הביטוח כולל את האזורים המשותפים, הליך קבלת הפיצוי במקרה זה הוא בדרך כלל ארוך יותר היות ומדובר בביטוחים שונים שנעשו מול חברות ביטוח שונות זו מזו. ביטוח בניין משותף מסדיר נושא זה ומבטח את החללים המשותפים ואת הנזקים האופציונליים שעלולים להיווצר בהם.

מה באמת יכול לקרות בחללים המשותפים?

בין אן מדובר בנזק פיזי לחללים עצמם (חדר המדרגות, חצר משותפת, מעלית, מקלט ועוד), ובין אם מדובר בחבות עבור שירותים משותפים (שירותי ניקיון, תחזוקה ועוד) לכלל הדיירים – הנזקים עלולים להיות גבוהים. במידה ולא מוסדר הביטוח על החללים והשירותים המשותפים, החבות תהיה על הדיירים.

לאור החשיבות בביטוח בניין משותף, הנה כמה דברים חשובים שיש לדעת לפני שרוכשים ביטוח בניין משותף:

  1. האם ישנה חובה לביטוח בניין משותף? אין חובה משפטית לרכוש ביטוח בניין משותף. זוהי אינה חובתם של הדיירים והם יכולים לעשות כראות עיניהם בעניין. יחד עם זאת, כפי שכתוב לעיל, הסכנות קיימות ונוכחות ולכן ישנן סיבות טובות כן להצטייד בביטוח שכזה. כמו כן, במידה וחברת הניהול או ועד הבית מחליט שהוא רוצה לרכוש ביטוח בניין משותף, הוא לא צריך את אישור מרבית הדיירים אלא יכול לרכוש זאת כך או כך.
  2. מניעת חבויות פליליות – אם אין לכם גוף ייעודי שאחראי על החללים המשותפים, במקרה של רשלנות בתחזוקת החללים המשותפים החבות הפלילית תהיה על הדיירים. על כן, כדאי לרכוש ביטוח בניין משותף שיכסה הוצאות אלה.
  3. פיצוי מהיר יותר – לעיתים, כאשר יש אחד הדיירים ביטח את דירתו, הביטוח כולל גם ביטוח על החללים המשותפים בבניין. אולם, הפיצויים על הנזק בחללים המשותפים כנראה יתעכב במצב כזה, כי לא בטוח שכל הדיירים רכשו ביטוח וגם אם כן, הם רכשו זאת מחברות ביטוח שונות והתקשרו באופן פרטי מה שעלול לעכב את התהליך.
  4. חברות ניהול – במקרים רבים תשיגו תנאים טובים בפוליסת הביטוח אם תיעזרו בחברת ניהול חיצונית היות ומשום שמנהלת מספר רב של בניינים כוח המיקוח שלה גדול יותר. יחד עם זאת חשוב לזכור שלקיחת חברת ניהול חיצונית תעלה את המחיר עבור כל דייר.
  5. במידה והחלטתם בכל זאת להיעזר בחברת ניהול בדקו היטב שהיא עונה על צרכיכם וכי יש עליה חוות דעת טובות. ישנן חברות ניהול בשוק שאינן מספקות תנאים טובים לדיירים. לכן, וודאו שחברת הניהול הרלוונטית תספק לכם תנאי פוליסה שיענו על צרכיכם.

בהצלחה!